Discussion about this post

User's avatar
Mina T's avatar

Poštovani gospodine Milanoviću,

Sagledavajući celokupnu situaciju u državi kao kulminaciju višedecenijskih procesa, smatram da pogrešno procenjujete trenutnu situaciju u Srbiji, odnosno da, svesno ili nesvesno, ne uviđate važne komponente i kompleksnosti. Upravo političke promene putem izbora predstavljaju najnoviji zahtev pokreta. Vaš argument zasnovan na tezi da je Milošević svojevremeno izgubio izbore jeste tačan, međutim, previđate činjenicu da je režim Aleksandra Vučića nemali broj puta uhvaćen u dokumentovanoj izbornoj krađi. Predsednik Vučić i njegov režim iznutra su uništili i delegitimizovali izborni sistem do te mere da je mogućnost priznavanja izbornog poraza postala praktično nezamisliva. Ipak, građani Srbije upravo taj demokratski put danas traže. Najskoriji primer su lokalni izbori u Kosjeriću i Zaječaru koji su održani pre mesec dana. Sve oči bile su uprte u ove lokalne izbore i opet je bilo nepravilnosti koje su dovele do toga da su izbori u jednoj opštini u Kosjeriću morali da budu ponovljeni. Ovde govorimo o biračkim telima od po 9 hiljada i 50 hiljada glasača. Šta bi se desilo u slučaju organizovanja poštenih i slobodnih izbora na nivou cele zemlje? Ovaj problem u Vašem tekstu uopšte nije pomenut. Osim toga, kada već koristite argument legitimiteta Vučićevog prvog izbora, važno je istaći da su mnogi pre, a i posle njega, demokratski izabrani ali su i pored toga zloupotrebili ili zloupotrebljavaju demokratski sistem u sopstvenu korist radi opstanka na vlasti.

Vaš argument da je studentski pokret ostao apstraktan, bez konkretnih političkih ciljeva, apriori je netačan. Ciljevi su jasno definisani, uključujući i zahtev da se dokumentacija vezana za obnovu i rekonstrukciju železničke stanice u celini objavi. Čak ni ovaj, konkretan zahtev nije ispunjen, što nedvosmisleno ukazuje na nespremnost režima da na bilo koji način prizna odgovornost svojih funkcionera.

Tačno je da je studentski pokret po svojoj prirodi heterogen ali logička je greška na osnovu partikularnog delegitimisati čitav pokret. Vaš tekst se ni na koji način ne bavi konkretnim dokazima na osnovu kojih bi se ovakav karakter studentskog pokreta mogao utvrditi, a nije teško zaključiti da je ovo slučaj zato što je ovakva spekulacija apsolutno nedokaziva. Povrh toga, trebalo bi napomenuti da direktna demokratija, na kojoj se zasniva rad plenuma, nema obavezu pravdanja svojih demokratskih procesa bilo kome van plenuma čije se, uzgred, vreme i mesto održavanja javno objavljuju.

Takođe, u svom tekstu neopravdano građansku neposlušnost predstavljate kao puko nasilje. Protesti su i dalje mirni sa strane demonstranata, a građanska neposlušnost je legitiman izraz nezadovoljstva. Međutim, reakcija države nije ostala nenasilna – naprotiv, ona menja svoj karakter. Policija je, neretko i nelegitimnim sredstvima, poslednjih dana proteste pokušavala da uguši hapšenjem desetina mladih ljudi, uključujući i pojedine maloletne srednjoškolce. O tome se u Vašem tekstu takođe ne govori. Policija je bila veoma nasilna i na demonstracijama 28. juna koristila je različita sredstva kako bi pokušala da uguši proteste. O manjku istrage u vezi sa incidentom 15. marta, koji se odnosi na potencijalnu upotrebu zvučnog topa, da i ne govorimo.

Na kraju, nedostatak solidarnosti koji iskazujete prema Vašim koleginicama i kolegama koji rade na univerzitetima u Srbiji, gde je univerzitet kao institucija trenutno egzistencijalno ugrožen, a režim vrši višemesečni kontinuirani pritisak na akademsku zajednicu, dodatno je razočaravajuć. Posebno zabrinjava to što se u svom tekstu uopšte ne osvrćete na potencijalne posledice koje takvi procesi mogu imati za visoko obrazovanje u Srbiji.

Vaš pokušaj da trenutnu situaciju u Srbiji objasnite u par kratkih crta i da sam pokret kao takav delom deligitimišete kao apolitički, a potom kao nacionalistički deluje neadekvatno, akademski neodgovorno i možda najvažnije, demotivišuće za one koji se već mesecima trude, uprkos ogromnim pritiscima, da stvari promene iznutra.

Expand full comment
Ivan's avatar

Gospodine, svesno ili ne, svojim rečima ste preuzeli ulogu "đavoljeg advokata". Svakako, Vašem tekstu nedostaje nekoliko ključnih perspektiva koje ste ispustili da razmotrite: samoodbrana, strah od represije, pozicija moći, satanizacija neistomišljenika.

Expand full comment
6 more comments...

No posts